Naše tričká Vás ochránia pred slnkom

Zistili sme, že naše tričká majú ďalšiu skvelú vlastnosť, ktorú oceníte predovšetkým počas pohybu na priamom slnku. Áno, cez naše tričká sa nespálite! A ako to vieme? To, že sme to sami skúšali, by bol asi slabý argument, a preto sme ich poslali na testovanie, aby sme sa dozvedeli, ako moc nás oblečenie ochráni pred slnečným žiarením. Meranie prebieha podľa australsko/novozélandskej normy, ktorá určuje správnosť testovania UPF (ultrafialový ochranný faktor). Austrália patrí medzi svetových lídrov v prevencii a liečbe rakoviny kože a meraním UPF sa zaoberá už od konca minulého storočia. Poďme si teda všetku túto odbornosť trochu priblížiť!

Aký je rozdiel medzi UPF a SPF?

SPF (slnečný ochranný faktor) 

Využíva sa k meraniu účinnosti opaľovacích krémov. SPF určuje dobu, za ktorú koža vystavená UV žiareniu sčervená. Opaľovacie krémy potom túto dobu predlžujú. To znamená, že keď sa bez krému spálite zhruba za 20 minút, s krémom s SPF 15 sa Vám daná doba predĺži až 15x. Ku sčervenaniu dôjde teda až po 300 minútach.

UPF (ultrafialový ochranný faktor)

UPF sa využíva k určovaniu ochrany proti slnku u textilu. Tento faktor nám udáva množstvo UV žiarenia, ktoré môže preniknúť látkou a dostať sa k pokožke.

Ak má dané oblečenie UPF 50, znamená to, že blokuje 98 percent slnečného žiarenia, pretože prepustí 1/50 slnečných UV lúčov. Cez textil prejdú len 2 % UV žiarenia. Ochrana UPF má výhodu, že blokuje aj UVA, tak i UVB lúče. SPF chráni len pred UVB lúčmi.  

 

Ako sme v testovaní dopadli?

Najlepší UPF, ktorý môže textil získať, je 50+, a to presne oblečenie CityZen získalo! Mrknite sa na tabuľku, v ktorej sa dočítate, koľkokrát boli naše konkrétne kúsky testované, a aké UPF počas testovania výskumníci namerali.

 

 

Čo ovplyvňuje priepustnosť ultrafialového žiarenia?

Môžete si všimnúť, že všetko naše oblečenie malo počas testovania UPF cez 50, čo je ten najlepší výsledok. Zároveň každé tričko malo inú hodnotu. Ovplyvňuje to niekoľko faktorov, najviac však farba a zloženie látky. Tmavé farby ponúkajú lepšiu ochranu ako svetlé, pretože lepšie absorbujú lúče a prímes elastanu uberá ľahko na ochrane, na rozdiel od 100% bavlny.

 

Teraz už nemusíte chodiť po pláži celí bieli, pretože krém s SPF 50 nejde poriadne rozmazať. Stačí si obliecť naše tričká a domazať len nechránené miesta, a ako už viete, stačí kľudne i nižší faktor SPF. Záleží, ako dlho na slniečku budete.