Budúcnosť recyklácie textilu

Výskumníci z Technickej univerzity v Liberci zistili, ako z textilného odpadu urobiť dosku, z ktorej následne môžu čokoľvek vyrezať a vytvoriť tak nový produkt k znovuvyužitiu. Nám sa to tak páčilo, že sme sa s univerzitou spojili a oni pre nás vyrobili recyklované ramienka na oblečenie. V každom ramienku je 100 gramov oblečenia, ktorému sme dali nový zmysel života!  

Recyklácia textilu je náročný proces, a to predovšetkým u tých kúskov, ktoré majú v sebe rôzne prímesi. Tie sa totiž od seba nedajú oddeliť, nie je možné ich individuálne recyklovať a častokrát skončia na skládkach, ktoré zahlcujú a znečisťujú našu zem. Je to taktiež jeden z dôvodov, prečo sa hovorí o probléme tzv. fast fashion (= rýchlej módy). Nám ale na našej planete záleží, preto sa snažíme pri výrobe šetriť vodu, energie a celkovo ovzdušie. Všetko oblečenie šijeme v Českej republike a dovážame len bavlnu. Od samého začiatku hľadáme možnosti udržateľnej módy a nachádzame ich.

Ramienko sa pre nás stalo symbolom cesty, po ktorej môžeme najnovšie ísť. Zatiaľ táto cestička nie je úplne prešlapaná, ale už je možné na nej pracovať a rozvíjať ju. Ramienka teraz na univerzite vyrezávajú ručne, preto má produkt vyššiu cenu, a to 400 KčAk máte o túto unikátnosť záujem a radi by ste podporili cestu recyklácie textilu, napíšte nám alebo zavolajte na klientské centrum (dotazy@cityzen.sk, +421 418 777 310) a dohodneme sa. Zároveň ramienko môžete omrknúť v našich predajniach v Chrudimi, Prahe a Hradci Králové. Prehliadnite si ho pozorne, pretože je nádherné! Uvidíte v ňom kúsky oblečenia, ktoré neskončili na skládke, ale znovu nám môžu slúžiť v skrini.

    Edukačné okienko o problematike fast fashion

  🌎Mnoho módnych reťazcov vyrába i 52 kolekcií ročne. Než sa stihne jedna vypredať, na   predajni máte ďalšiu.

  🌎Oblečenie z reťazcov je nekvalitné, a preto ho zákazníci i častejšie menia a vytvára sa viac  textilného odpadu.

  🌎Textilný priemysel má na svedomí 2 milióny ton odpadu za rok. Patrí medzi najväčších   znečisťovateľov životného prostredia.

  🌎Zo 14 % textilu dokážeme vyrobiť maliarske tkaniny, izolácie apod.

  🌎Len z 1 % starého oblečenia sa vyrobí nové.

  🌎85 % textilného odpadu skončí na skládke v menej rozvinutých krajinách, kde sú ním zahltené. Zároveň sa tým degraduje africký trh s textilom.

 Zdroj: Youtube video – FAST Fashion CZ od Zero waste ambasador