Clevercare: Ako sa starať o oblečenie šetrne k životnému prostrediu

Ani keď CityZen oblečenie zamieri z nášho skladu k vám, nie je nám jedno, čo s ním bude ďalej. Prajeme si, aby vám dobre slúžilo čo najdlhšie, a zároveň sa snažíme chrániť prírodu. Zisťujeme pre vás preto, ako sa o oblečenie starať účinne, ale šetrne. Kompromis medzi kvalitou vyprania a udržateľnosťou je odteraz minulosťou. Osvojte si triky projektu clevercare. 

Clevercare je projekt spájajúci výrobcu odevov, ktorým na prírode záleží. My sme pyšní na to, že sme prešli prísnymi kritériami a stali sa jedným z jeho hrdých ambasádorov.

5 tipov, ktoré predĺžia život vášmu oblečeniu a uľavia prírode

Perte tak, aby vám rodina i príroda poďakovali. Oblečenie vám vďaka šetrnej starostlivosti dlhšie vydrží a váš nový prístup ocení aj životné prostredie. Pritom stačí postrážiť pár drobností. Pozrime sa na ne. 

  1. Perte svoje šikovné oblečenie, len keď je to potrebné. Nehody a škvrny vyčistite ručne. Oblečenie nechajte po použití vyvetrať na čerstvom vzduchu a ďalší deň si ho oblečte znova. Špinavú bielizeň nenechajte dlho ležať a skladujte ju na odvetranom mieste. Nepreplňujte práčku. Pred praním vyprázdnite všetky vrecká. Zapnite gombíky a zipsy. Oblečenie obráťte naruby.
  2. Dohliadnite na dávkovanie prášku. Použitie väčšieho množstva pracieho prostriedku spôsobí, že práčka spotrebováva viac energie, môže sa prehriať a v krajnom prípade až upchať bubon. Správna dávka naopak pomáha udržovať tkaninu dlhšie vo forme a znižuje spotrebu vody pri pracom cykle. Potom vám v bielizni nezostanú zvyšky, vinou ktorých by mohlo byť oblečenie nepohodlné.
  3. Znížte teplotu prania. 30 °C pre bežnú várku postačí. Nemusíte sa báť. Bielizeň bude čistá a voňavá. Uhlíková stopa nižšia. Zníženie teploty prania zo 40 °C na 30 °C zvyšuje úsporu energie o 30 %.clevercare-suseni-pradla-venku-cityzen
  4. Sušte voľne na vzduchu. Šetríte energiu aj vlákna oblečenia. Už v práčke navoľte čo najvyššie otáčky, aby ste mali po vypraní bielizeň čo najsuchšiu. A keď už použijete sušičku, voľte tú s reguláciou vlhkosti a minimálne energetickou triedou A. Sušičku naplňte celú, ale nepreťažujte. Sušte naraz rovnaké materiály = majú rovnaký čas schnutia. Napríklad bavlna a syntetika schnú odlišne dlhý čas. Bielizeň v sušičke nenechávajte, ale hneď uhlaďte dlaňami a skladajte. Nebudete ju potom musieť žehliť.
  5. Menej žehlenia, ušetrená energia vrátane tej vašej. Správnym zavesením hneď po vypraní (napr. na ramienko) sa bielizeň samovoľne vyrovná. Pokiaľ to nebude stačiť, nechajte ju visieť v kúpeľni, keď si dáte horúcu sprchu. Potom uhlaďte dlaňami.

    TIP! Už pri výbere oblečenia myslite na to, aby sa vám dobre žehlilo. A pssst, poznáme košeľu s nekrčivou úpravou.

 

 Autor: Nikola Nevečeřalová

Zdroj: https://clevercare.info/