Tričká, ktoré Vás ochránia pred slnkom

Naše tričká majú novú vlastnosť a oceníte ju predovšetkým počas pohybu na priamom slnku. Áno, cez naše tričká sa nespálite! A ako to vieme? To, že sme to sami skúšali, by bol asi slabý argument, a preto sme ich poslali na testovanie, aby sme zistili, ako veľmi dobre nás oblečenie ochráni pred slnečným žiarením. Meranie prebieha podľa austrálsko/novozélandskej normy, ktorá určuje správnosť testovania UPF (ultrafialový ochranný faktor). Austrália patrí medzi svetových lídrov v prevencii a liečbe rakoviny kože a meraním UPF sa zaoberá už od konca minulého storočia. Poďme si teda všetku túto odbornosť trochu priblížiť!

 

Aký je rozdiel medzi UPF a SPF?

SPF (slnečný ochranný faktor)

Využíva sa na meranie účinnosti opaľovacích krémov. SPF určuje dobu, za ktorú koža vystavená UV žiareniu sčervená. Opaľovacie krémy potom túto dobu predlžujú. To znamená, že keď sa bez krému spálite zhruba za 20 minút, s krémom s SPF 15 sa Vám daná doba predĺži až 15x. K začervenaniu dôjde teda až po 300 minútach.

UPF (ultrafialový ochranný faktor)

UPF sa využíva na určovanie ochrany proti slnku pri textile. Tento faktor nám oznamuje množstvo UV žiarenia, ktoré môže preniknúť látkou a dostať sa k pokožke. 

Ak má dané oblečenie UPF 50 znamená to, že blokuje 98 percent slnečného žiarenia, pretože prepustí 1/50 slnečných UV lúčov. Cez textil prejdú iba 2% UV žiarenia. Ochrana UPF má výhodu, že blokuje ako UVA, tak aj UVB lúče. SPF chráni iba pred UVB lúčmi.

 

Ako sme v testovaní dopadli?

Najlepšie UPF, ktoré môže textil získať, je 50+, a to presne oblečenie CityZen získalo! Pozrite sa na tabuľku, v ktorej vyčítate, koľkokrát boli naše konkrétne kúsky testované, a aké UPF počas testovania výskumníci namerali.

 

 

Čo ovplyvňuje priepustnosť ultrafialového žiarenia?

Môžete si všimnúť, že všetko naše oblečenie malo počas testovania UPF vyše 50, čo je ten najlepší výsledok. Zároveň každé tričko malo inú hodnotu. Ovplyvňuje to niekoľko faktorov, najviac však farba a zloženie látky. Tmavé farby ponúkajú lepšiu ochranu ako svetlé, pretože lepšie lúče absorbujú a prímes elastanu uberá ľahko na ochrane, na rozdiel od 100% bavlny.

 

Teraz už nemusíte chodiť po pláži celí bieli, pretože krém s SPF 50 nejde poriadne rozmazať. Stačí si obliecť naše tričká a domazať iba nechránené miesta, a ako už viete, stačí pokojne aj nižší faktor SPF. Záleží, ako dlho na slniečku budete.