Deň Zeme | Ako je príroda múdra dokazujú včely

Pár zaujímavosti na začiatok:

  • 1 kg včiel = 10 tisíc včiel
  • včely nikdy nespia
  • letná včela žije 6 týždňov, matka až 6 rokov a zimná včela 6 mesiacov
  • v máji je v úli 80–100 tisíc včiel, počas zimy okolo 10 tisíc

Krátky úvod

Začneme zimným slnovratom, ktorý bol 21. decembra. Tam včely začínajú vnímať predlžovanie dňa, matka začne klásť vajíčka a začínajú sa liahnuť nové včely. Včela sa vyliahne za 21 dní. Mladá a výkonná matka nakladie pokojne
2 500 vajíčok denne, a to zaistí evolúciu v náraste včiel do kvetovej sezóny, ktorá vrcholí repkou (či sa nám to páči alebo nie). S letným slnovratom, teda 21. júna, kedy sa začne skracovať deň, sa začínajú rodiť zimné, dlhoveké včely, a tie letné všetky postupne uhynú. Uvedomme si, že vďaka tomu je včelárska sezóna veľmi krátka, teda asi len 3 mesiace (od rozkvetu čerešne a kôstkovín všeobecne, po kvet lipy).

Pro včelaře je to zásadní období a jeho cílem je do hlavní sezóny přivést co nejsilnější včelstva (1 včelstvo = 1 úl). Většinou v březnu včelař zkontroluje, zda včelstvo přezimovalo v pořádku a zda má dost zásob, než začne něco kvést, protože květ je zdroj sladkého nektaru, a to je strava pro včelu. Zejména na jaře je moc důležitý pyl, neboť je to bílkovina a bez něj není s mateří kašičkou strava pro novou generaci včel.

Zakladatelé Cityzenwear René Němeček, Pavel Hrstka a Martin Burkoň

A čo teraz včely vyvádzajú?

V úli je ešte veľa zimných včiel (dlhovekých), ktoré postupne umierajú a sú nahrádzané letnými (krátkovekými) včelami. Včely nosia dostatok peľu (na jar ich zaujíma vŕba rakyta, vŕba smutná a lieska), čo je impulz pre matku klásť maximum vajíčok, aby bolo čo najviac včiel. Pre vajíčka a neskôr larvičky, ktoré sa zakuklia, je potrebné teplo 34 °C, takže cez chladné dni a noci včely zahrievajú plod, aby neuhynul. Mimochodom, pre aktívne lietanie včely je zlomová vonkajšia teplota nad 10 – 12 °C. Pod touto teplotou včely lietajú len sporadicky. Cez zimu si udržujú teplotu okolo 23 °C.

Často včelár sleduje kvet čerešne, pretože s jej začiatkom začínajú včely stavať z včelieho vosku plast s miskami. Toto stavajú iba tzv. mladušky, teda včely
do 21 dňa po vyliahnutí. Včelár musí v tomto období zabezpečiť:

  • že má matka dostatok priestoru na kladenie vajíčok
  • že mladušky majú kam dať materskú kašičku, a to k larvičkám
  • že mladušky majú kde stavať a udať včelí vosk
  • že lietavky majú kam dať nektár

Pokiaľ niečo zlyhá, tak sa včely naštvú a vytvoria podmienky pre zrod novej matky a stará je zosadená z trónu, odlieta a vzniká roj. Predtým to bol nástroj
na množenie včiel, dnes to však včelári nechcú. Mimochodom, tu asi vzniklo príslovie: usilovný ako včelička. Všetky skupiny chcú pracovať a urobia pre to všetko.

V tomto období sa rozširuje priestor včelieho úľa pridaním tzv. nadstavku. Včelár vkladá medzistienky (poznáte zo sviečok zo včelieho vosku), ktoré včely vystavia v tzv. súš, do ktorej včely donesú peľ, nektár a matka nakladie vajíčka.

Včelárim, lebo ma správanie tohto zoskupenia fascinuje. Aké dokonalé stvorenie príroda zostrojila bez potreby počítača, senzorov či iných vychytávok. Mimochodom viete, že včely existujú už 70 miliónov rokov? Ak ste sa dočítali až sem, som rád. Mal som priestor odovzdať informácie o tomto zázraku prírody, tak snáď to vyšlo.

Zakladatelé Cityzenwear René Němeček, Pavel Hrstka a Martin Burkoň

Pavel zo CityZen