Práve prebieha letný VÝPREDAJ. Vyberte si svoj chytrý kúsok so zľavou až 40 %.

Čo najradšej nosí meteorologička a televízna rosnička Dagmar Honsová

Obľúbená rosnička TV Nova a najznámejšia česká meteorologička Dagmar Honsová rada servíruje počasie ľuďom „na mieru“ a nedá dopustiť na biele tričká. Prečítajte si rozhovor s inšpiratívnou ženou, ktorá nadovšetko miluje svoju rodinu aj povolanie. 

nahled_blog-35

Aká ja vaša životná rola? 

Túto otázku som si nikdy nepoložila. Ale vo chvíli, keď sa mi narodilo prvé dievčatko, som v tom mala jasno. Byť najlepšou mamou, akou môžem byť. A pracovne pri prvom stretnutí s družicovou snímkou, radarom a numerickým modelom mi bolo jasné, že moja práca mi bude prinášať každodennú radosť zo života. 

Čo viac sa môže splniť meteorologičke, než hlásiť počasie v najsledovanejšej spravodajskej relácii? Bol to váš sen? 

Jedinou mojou ambíciou vždy bolo a je odovzdávať predpoveď počasia zrozumiteľne, ľudsky a hovoriť o počasí tak, aby boli informácie prínosné. To, že po dvadsiatich rokoch každodennej práce a zostavovaní predpovedí počasia môžem ľuďom odovzdať najdôležitejšie informácie z televíznej obrazovky, je taká čerešnička na torte. Z mojej každodennej práce je to stotina, ktorá vždy veľmi rýchlo utečie a často ľutujem, že som ľuďom nestihla povedať všetky zaujímavosti o počasí daného dňa. 

Čo na svojej práci milujete? 

Jednoznačne zostavovanie predpovede počasia. Pracovne to nazývam hrabať sa a porovnávať výstupy numerických modelov. Tomu denne venujem hodiny a hodiny času. A tiež rozprávať sa s ľuďmi o počasí, keď sa pýtam na ich názor na aktuálne počasie. Zisťujem, prečo sa oň zaujímajú, aké informácie sa chcú dozvedieť, ako s nimi následne pracujú. To je pre mňa dôležité – vedieť, ako ľudia na počasie reagujú, a predpoveď počasia im potom „servírovať“ na mieru. 

A je niečo, čo na svojej práci naopak nenávidíte? 

Slovo nenávidím do môjho života vôbec nepatrí.  

Je niečo, čo vás na meteorológii neprestáva fascinovať? 

Každodenná dynamika atmosféry a to, ako príroda zostáva nedosiahnuteľná. 

Ako si udržiavate rovnováhu medzi voľným a pracovným časom? 

Vlastne to veľmi nerozlišujem. Do jediného dňa viem napchať veľa. Vždy si to však musím zorganizovať tak, že mojou prioritou je rodina a čas s ňou. V praxi to znamená, že buď pracujem, alebo som so svojimi najbližšími. Oboje ma nabíja energiou a láskou. 

Čo robievate vo voľnom čase?  

S rodinou podnikáme výlety do prírody ideálne na bicykloch, lyžiach alebo kolieskových korčuliach. Všetko sa točí okolo tréningov a krúžkov dievčatiek. Na jar a v lete sme na záhrade a grilujeme s priateľmi. 

„Vždy ma potešia ľudia správne oblečení podľa počasia.“ 

Sledujete módne trendy? 

Rada sledujem módu a vždy ma poteší krásne oblečená žena alebo muž. Rovnako správne oblečení ľudia podľa počasia. Samozrejme, že vnímam, že ak mi oblečenie daného dňa sadne, ide mi aj práca lepšie od ruky. Na sledovanie módnych trendov sú však v televízii odborníci, ktorí nás obliekajú. 

Keď si oblečenie vyberáte vy, čo je pre vás najdôležitejšie? 

Z akého je materiálu a jeho farba. Začínam však vždy počasím – v letnom polroku to musia byť prírodné materiály kvôli zvýšenej vlhkosti vzduchu a svetlej farby, ktoré toľko nepohlcujú slnečné žiarenie. V zimnom polroku sa prikláňam aj k syntetike – aspoň nemusím toľko žehliť. 

Čo podľa vás nesmie chýbať v šatníku žiadnej modernej ženy? 

Dáždnik, pláštenka a biele tričko.  

Aké sú vaše obľúbené módne kúsky a čo nosíte najčastejšie? 

Mám rada overaly – jednoduché, praktické a hodia sa k širokej škále každodenných aktivít. Ale nepohrdnem ani nohavicovým kostýmom. Tie majú v mojom šatníku najväčšie zastúpenie. 

Máte nejaký obľúbený kúsok CityZen? 

Jednoznačne biele tričko ALTA – prezývam ho nezničiteľné. Hodí sa ku všetkému, do akéhokoľvek počasia. Večer ho vždy vyperiem, do rána je suché. A zničiť sa mi ho nepodarilo ani od opaľovacieho krému, ktorý používam 365 dní v roku. 

A váš odkaz pre priaznivcov meteorológie? 

Ak budete robiť, čo vás baví, vyhrali ste. 

  

  

Autorky: Marie Šírková, Nikola Nevečeřalová