To musíte zažiť! Vyskúšajte CityZen bez rizika s garanciou vrátenia peňazí.

„Buďte vždy sami sebou a budete šťastní!“ Rozhovor s fitnes trénerkou 60+ vás nabije energiou

Tesne pred šesťdesiatkou premenila svoj celoživotný koníček na profesiu. Prečítajte si inšpiratívny rozhovor s fitnes trénerkou Danou Škorpilovou, ktorá pozná recept na pohodové (ne)starnutie. A prezradí ho! 

 nahled_blog_fitness-39

 

Začnem možno netradične a neslušne. Ospravedlňujem sa, ale zaujímalo by ma, koľko máte rokov? 

Ja svoj vek prezrádzam celkom rada. V júni budem mať 64! 

Ste inšpiratívna žena. Váš životný príbeh je plný premien a inšpirácie. Čo vás viedlo k rozhodnutiu stať sa trénerkou a kedy to bolo? 

Fitnesu, presnejšie povedané spočiatku kulturistike, sa venujem už naozaj dlho. Od svojich 27 rokov. Ale vždy to bol koníček a, mimochodom, jediný šport, ktorý mi kedy šiel. Vo svojich 55 rokoch som sa rozhodla, že vyhrám transformačnú súťaž s časopisom Muscle&Fitness o najväčšiu zmenu postavy za 3 mesiace. Vyhrala som, ale hneď potom mi umrela mamička, sťahovali sme sa, rekonštruovali dom… jednoducho, o 3 roky neskôr som si výhru zopakovala a potom to už išlo. 

Hneď na jeseň som si urobila rekvalifikačný kurz na fitnes trénera, získala certifikáciu, diplom výživového poradcu som už mala niekoľko rokov, a začala som trénovať ženy. Hlavným dôvodom toho všetkého však bolo, že mám celkom slávneho muža (pozn. Miloš Škorpil je ultramaratónec, tréner behu, autor mnohých kníh) a nechcela som byť „len“ manželka, potrebovala som sa nejako vymedziť a definovať. 

Ako si udržiavate rovnováhu medzi pracovným životom a voľným časom? 

Vzhľadom na to, že sme obaja s mužom „na voľnej nohe“, nechodíme štandardne do práce, máme veľmi flexibilný pracovný čas, ktorý môžeme prispôsobovať našim potrebám, rovnováhu si udržujem celkom ľahko. Tiež už nie som taká vorkoholička ako zamlada! 


Ako trávite voľný čas? 

Voľný čas trávim hlavne v prírode. Keď je vonku teplo, aj na záhrade. Chodíme von so psami, cvičím, rada varím a pečiem. Veľa čítam. Jednak odbornú literatúru týkajúcu sa cvičenia, stravy, životného štýlu a (ne)starnutia, a tiež si rada prečítam dobrý román alebo triler, ktorý potom nemôžem odložiť. Väčšinou ho dočítam niekedy nadránom (smiech). 

 

„Kľúč k tomu, ako byť fit, má v ruke každý tridsiatnik, ktorý sa začne hýbať a nečaká, kým ho začne tu bolieť, tam pichať.“ 

 

Vyzeráte skvelo, mohla by vám závidieť nejedna dvadsiatnička. Aký je kľúč k tomu, byť fit aj po štyridsiatke, päťdesiatke a šesťdesiatke? 

Ďakujem. Kľúč má v ruke každý tridsiatnik, ktorý sa začne hýbať a nečaká, kým ho začne tu bolieť, tam pichať. K postupnej degradácii organizmu, samozrejme, dochádza, tomu nezabránime. Ale tempo degradácie môžeme pomerne výrazne ovplyvniť svojím životným štýlom. 

Takže zahodiť cigarety, veľa sa hýbať, čo najmenej sedieť, jesť hodnotné potraviny a nie ultraspracované prefabrikáty z vrecúšok, dobre spať, milovať život a vážiť si každý deň. A to najdôležitejšie, milovať sám seba natoľko, že sa o seba budem starať ako o to najdrahšie, čo mám. Ono to tak totiž skutočne je! 

Je pre vás dôležitý váš výzor? 

Je. Vždy bol a pevne dúfam, že aj vždy bude. Je mi ozaj ľúto, keď vidím ženy, ktoré sa napríklad po päťdesiatke „opustia“, ako to nazývam. Prestanú sa o seba starať. Tvrdia, že na nich už nezáleží. 

Sledujete módne trendy? Inšpirujete sa nimi? Aký je váš názor na premeny módy v priebehu času? 

Módne trendy sledujem, ale nenechám sa nimi už príliš ovplyvňovať. Veľmi starostlivo si vyberám, čo z noviniek sa hodí pre moju postavu, ktorá farba mi pristane a čo doplní môj súčasný šatník. Rozhodne si nenechám nič diktovať, ani v móde, ani nikde inde! 

Aké sú vaše obľúbené módne kúsky a prečo? Čo nosíte najčastejšie? 

Najčastejšie nosím legíny, tepláky a mikiny. To je môj pracovný mundúr (smiech). Ale inak milujem džínsovinu, kožu, vlnu, hodváb, ľan a peknú bavlnu. 

V tomto roku sú (opäť) v móde džínsy so širokými nohavicami. Milujem ich už od mladosti. Všetko tu už (niekoľkokrát) bolo, takže do tých som išla. Obľubujem krátke bundičky, bombery, aj tie som už kedysi nosila, a tiež som si zaobstarala krásne bodkované hodvábne šaty. Bodky a námornícke prúžky sú moja celoživotná láska a našťastie nikdy nevyšli z módy. 

Máte nejaký konkrétny obľúbený kúsok od nás zo CityZen? 

Veľmi rada nosím čierne tielko NANCY. Sedí mi a perfektne sa hodí k džínsom aj k sukni. 

Pri akých príležitostiach oceníte vlastnosti oblečenia CityZen 

No, ja som expert na to, že všetko, čo sa dá, zamažem, takže s CityZen mám istotu, že aj keď sa to stane, nič sa vlastne nedeje. 

Aké sú vaše plány a ambície do budúcnosti ako v osobnom, tak i v profesionálnom živote? 

Veľmi by som si želala vybudovať silnú komunitu žien 40+, ktorú by som chcela inšpirovať a motivovať k zdravému a krásnemu životu. Premýšľam nad Klubom pre veľké dievčatá s online kurzmi aj offline stretnutiami. Teším sa, že to bude nielen veľa práce, ale aj zábava pre nás všetkých. V osobnom živote by som chcela zostať čo najdlhšie zdravá a samostatná. 

Čo by ste odkázali každej žene, ktorá sa chce cítiť vo svojom tele sebavedomo a zdravo bez ohľadu na vek alebo životnú situáciu? 

Aby sa mala rada. Neporovnávala sa s inými a nesnažila sa vyzerať ako niekto iný, ale celoživotne pracovala na tej najlepšej verzii samej seba. Som úplne presvedčená o tom, že len ak je človek sám sebou, môže byť skutočne šťastný. A nebojte sa starnutia, ako píšem na svojom instagramovom účte, druhá polovica vášho života môže byť väčšia jazda, než bola tá prvá. 

Autorky: Marie Šírková, Nikola Nevečeřalová