Ako na triedenie šatníka?

Možno je triedenie šatníka činnosť, ktorá prichádza až na jar, my by sme ju ale zaradili i do novoročných predsavzatí. Začať nový rok s upratanou a pretriedenou skriňou je jeden z krokov, ktorý pomôže aj na upratanie v hlave a v živote. Pretože čo si budeme hovoriť, určité spojenie medzi zavalenou skriňou a zavaleným životom je, a keď nejde dať do poriadku život, vrhnite sa na skriňu.

 

Ak ste sa o triedenie skrine už niekedy pokúšali,  čo dúfame, že áno, tak ste možno narazili na Máriu Kondo, Japonku perfekcionistku, ktorá má striktné pravidlá pre to, ako upratať a triediť. Jej postupy sú ale zdĺhavé, a nie každý má čas sa maznať a lúčiť s každým kúskom oblečenia. Za nás Vám dáme 7 rád pre rýchle a efektívne upratanie, ktoré máte do hodiny hotové, keď teda nemáte šatník ako jednu obrovskú miestnosť. To si budete musieť vyhradiť viac času.

1. Postupujte systematicky

Postavte sa pred skriňu a rozhodnite sa, čím začnete. Doporučujeme postupovať od poličiek, kde je tých kúskov menej. Bude Vás motivovať, že už máte hotových viac častí skrine a zároveň sa roztrénujete predtým, ako sa vrhnete na početnejšie druhy oblečenia. Začnite teda svetrami, mikinami, nohavicami, šatami, prejdite na tričká, košele a až na záver si nechajte spodné prádlo, ponožky a doplnky.

Vždy si vytiahnite von len daný druh oblečenia a ten roztriedte a zložte späť, až potom vyťahujte ďalšiu časť skrine. Je dobré mať v daných druhoch poriadok a nemiešať ich dohromady.

2. Rozdeľte si oblečenie na 3 hromádky

Pri triedení si rozdeľujte oblečenie na tri hromádky.

  • Prvá – určite si nechám. 

Tam patria veci, ktoré nosíte často, páčia sa vám, ste si nimi istí, sedia vám a jednoducho o nich nepochybujete.

  • Druhá – som na pochybách. 

Sem patria kúsky, ktoré ste už na sebe dlho nemali, ale nie ste si istí ich vyradením.

  • Tretia – s istotou dávam preč. 

Na túto kopu patrí oblečenie, u ktorého hneď viete, že musí ísť preč. Ihneď ho na ňu hoďte a už nad ním nepremýšľajte.

3. Skladajte a organizujte

Najprv sa venujte hromade s vecami, ktorými ste si istí. Poskladajte ich na hromádku, zaveste na ramienka alebo vložte do organizérov. Potom dajte všetko späť do skrine. Následne vyberte ďalšiu časť skrine s ďalším typom oblečenia. Znovu roztrieďte do už zmienených hromád a tú, ktorou ste si istí, dajte späť do skrine. Ďalšie dve hromady ignorujte do doby, než budete mať upratanú skriňu.

 

 

Čo sme sa dozvedeli na sociálnych sieťach: Influencerka @luciezel na videu na Instagrame zdieľala, že jej depresiu odniesla skriňa, ktorá bola zavalená oblečením a ona sama s ňou nebola schopná pohnúť. Pozvala si teda slečnu, ktorá jej s uprataním a triedením pomohla, a čo si budeme hovoriť, uľavilo sa jej.  Takže áno, môžete si domov pozvať i profesionála na organizáciu skrine.

 

4. Skúšajte a rozhodujte

Ak máte všetko v skrini zrovnané, vrhnite sa na hromadu číslo 2. Tu sú veci, nad ktorými sa budete musieť rozhodovať. Buďte prísni a zamyslite sa nad následujúcimi otázkami:

  • Páči sa mi tento kus oblečenia?
  • Ako dlho som kúsok nemala na sebe?
  • Hodí sa mi k niečomu?
  • Z akého dôvodu by som si ho chcela nechať?

Potom, čo si odpoviete na otázky, rozhodnite sa, či daný kúsok vrátite do skrine alebo ho dáte na kopu číslo 3. Ak máte nejaký kúsok, u ktorého sa nedokážete rozhodnúť, dajte si ho na hromadu úplne mimo. Túto hromadu si poskladajte a následne ju uschovajte do krabice. Tú si niekam uložte na určité časové obdobie (napríklad pol roka), ak si za tú dobu na to oblečenie nespomeniete, môžete ho s kľudným srdcom odniesť z domu.

5. Odnášajte a rozdávajte

Posledná kopa už si žiada jediné. Pekne zložiť a rozhodnúť, čo s ňou urobíte. Môžete ju predať alebo darovať. Opotrebované kúsky s dierami vyhoďte do kontajnera na textil.

6. Pozrite sa na to, čo ste dokázali

Teraz už sa len kochajte a poriadne sa nadýchnite. Cítite, ako vám z ramien odpadá tá ťarcha?

7. Vyplňte skriňu basic a kvalitnými kúskami

Počas ďalších nákupov oblečenia sa snažte zamerať na minimalizmus. Kupujte si skôr basic kúsky, ktoré môžete jednoducho ladiť so zvyškom vašej skrine. Myslite taktiež na kvalitu, aby ste sa v oblečení cítili dobre a dlho vám vydržalo. To všetko vám môžeme ponúknuť u nás v CityZen, takže nemusíte chodiť ďaleko.