Terapeutka radí: Ako zvládnuť stresové situácie a získať sebaistotu
Pohovor, dôležitá schôdzka, prvé rande alebo triedny zraz. Pod tlak nás dostávajú rôzne situácie. Ako si rýchlo poradiť s nervozitou a náhlym stresom a získať späť stratenú sebaistotu, poradí terapeutka Andrea Kašová.
Obsah článku:
Ako skrotiť náhly stres a získať sebaistotu
Návod, ako zvládnuť stresovú situáciu
Čo robiť, keď je toho na vás priveľa
Čo si z článku o stresových situáciách odniesť
Čo spôsobuje krátkodobý stres
Dlhodobý stres dokáže odštartovať celý rad vážnych zdravotných problémov. Aj krátkodobý stres však vie pekne potrápiť. Každý sa sem-tam dostaneme do situácie, keď nám vyschne v krku, srdce bije ako opreteky, tep sa zrýchľuje, po chrbte jemne stekajú pramienky potu...
Tieto pocity alebo fyzické stavy v nás často vyvolávajú situácie, ktoré sa nedejú každý deň a dosť nám na nich záleží. Parkujeme pred budovou firmy, kde chceme odjakživa pracovať. Vchádzame do reštaurácie, kde na nás čaká vysnívaný životný partner (alebo v to aspoň dúfame). Mierime na stretnutie s učiteľom a tušíme, že naša ratolesť nie je takým anjelikom, ako sme si predstavovali.
Ako skrotiť náhly stres a získať sebaistotu
V stresových situáciách strácame pevnú pôdu pod nohami. To sa nám v nich však vôbec nehodí. Potrebujeme byť sebavedomí, komunikatívni, očarujúci a rozhodní.
„Teraz musíme byť sebavedomí, nie celí spotení... !“
Cítiť sa dobre vám pomôže jednoduchá vec. Dodajte si sebaistotu už výberom správneho outfitu. Takého, v ktorom nebude vidieť, keď sa spotíte.
Okrem chytrého oblečenia sa potom zamerajte na jednoduché techniky, ktoré odporúča skúsená terapeutka Andrea Kašová.
Návod, ako zvládnuť stresovú situáciu
1. Zastavte sa a začnite zhlboka dýchať
Zatvorte oči. Nádych nosom, poriadne do brucha, vedený nahor cez hrudník až do kľúčnych kostí. Výdych postupujúci pomaličky dole. Niekoľkokrát opakujte. Stimulujete tak nervový systém, upokojíte myseľ a uvoľníte napätie v tele. Dostanete do tela viac kyslíka a zvýšite sústredenosť.
2. Vyhľadajte čerstvý vzduch
Ak vám to situácia umožňuje, krok číslo jeden vykonajte na čerstvom vzduchu. Bude ešte účinnejší.
3. Zhovárajte sa sami so sebou
Hovorte si (pokojne nahlas) pozitívnu afirmáciu v zmysle: Som skvelý/á! Som silný/á. Zvládnem to. Som perfektný/á. Vyzerám fantasticky! Všetko dobre dopadne. Všetko sa vyvinie tak, ako si prajem.
4. Vyskúšajte relaxačnú techniku alebo sa rozhýbte
Ak máte pár minút navyše, meditujte alebo sa hýbte. Zacvičte si jogu. Jeden pozdrav slnku dokáže zázraky. Prejdite sa alebo si dajte kolečko okolo bloku, urobte pár drepov. Uvoľníte svalové napätie a dodáte telu hormón šťastia sérotonín.
TIP! Určite sa vám hodí tričko alebo šaty, na ktorých nevidieť pot.
5. Vypäté situácie neriešte s prázdnym žalúdkom
Základom je dostatok tekutín. Alkohol by vám teraz možno bodol, ale dajte si čistú vodu a malú desiatu, ktorá bude obsahovať sacharidy. Napríklad ovocie, jogurt s trochou vločiek alebo müsli tyčinku. Hlavne nemať prázdny žalúdok.
6. Nepodceňte kvalitný spánok
Keď nás čaká neľahká situácia, zle sa nám zaspáva. Skúste ísť do postele vo zvyčajnú hodinu, dbajte na spánkovú hygienu (dobre vyvetrajte, žiadne modré svetlo v spálni, dôkladne zatemnite, 2 až 3 hodiny pred spaním nejedzte a večera by nemala byť ťažká, uprednostnite kvalitné bielkoviny so zeleninou). Bonusom bude žiarivejšia pleť a nulové kruhy pod očami.
7. Zabezpečte si dostatočný časový predstih
Nedobiehajte na dohodnuté miesto v poslednej chvíli. Skontrolujte vopred, že máte so sebou všetko, čo potrebujete. Vyhnete sa tým situácii, že sa zbytočne vynervujete.
8. Každý je vo vypätej situácii nervózny
Nie ste v tom sami. Každý človek cíti pri vystúpení zo svojej komfortnej zóny stres a napätie. A to je dobre, pretože to znamená, že nám na danej veci záleží. Vydržte prvých pár minút. Tie bývajú najhoršie. Potom sa uvoľníte, strach opadne a stávate sa prirodzenými.
Čo robiť, keď je toho na vás priveľa
Ak máte pocit, že sa stále niečo deje, nenecháva vás to na pokoji, niečo vám berie vnútorný pokoj, spánok, nemôžete sa sústrediť, vyhľadajte odborníka. Občas je toho naozaj veľa a treba to začať riešiť. Nikdy nie ste na svoje problémy sami. Nebojte sa zdieľania a nebráňte sa pomoci.
Andrea Kašová, terapeutka
Špecializuje sa na individuálnu terapiu a mentoring. Po viac ako 12 rokoch skúseností vo vedení tímov a marketingu v korporátnom prostredí teraz pomáha jednotlivcom prekonávať osobné a profesijné výzvy.
„Zakladám si na osobnom prístupe a dôvernom prostredí, kde môžu klienti otvorene zdieľať svoje problémy. Mojím cieľom je podpora sebadôvery a rastu každého klienta.“
Čo si z článku o stresových situáciách odniesť
Myslite pozitívne. Aj keď sa vám zdá, že situácia už sa nemôže vyvíjať horšie, snažte sa zostať v pokoji. Vyskúšajte niektorú z jednoduchých techník, ktoré na zvládnutie vypätých momentov odporúča terapeutka, a do stresovej situácie vstupujte (pokiaľ o nej viete vopred) pripravení. Voľte outfit, v ktorom sa cítite dobre, a ideálne je dopriať si dostatok spánku.
Autor: Nikola Nevečeřalová
Foto: Pexels, archív Andrey Kašovej