Bavlna

Bavlna a priadza

Používame tú najlepšiu bavlnu, ktorá sa dá na trhu získať. Vďaka tomu je oblečenie CityZen naozaj kvalitné, dobre drží tvar a farbu, nežmolkuje, je príjemné na dotyk a vhodné aj pre veľmi citlivú pokožku.

Strom, krík alebo bylina?

Bavlna je jemné vlákno získané zo semien bavlníka. Existujú 3 kultúrne druhy bavlníka, ktoré sa líšia lokalitou pestovania, kvalitou (dĺžkou vlákna) a dokonca aj tým, či sa jedná o jednoročnú alebo viacročnú rastlinu. Konkrétne ide o bavlník krovitý, bylinný a stromový. My nakupujeme bavlnu z bavlníka krovitého.

příze1

Čo rastie na bavlníku? Kapsule!

 

Na rastline bavlníka vyrastie obvykle 5 až 30 kapsúl s veľkosťou vlašského orechu. V každej z nich je až 7000 vlákien. Kapsule pri dozrievaní prasknú a uvoľnia sa z nich chumáčiky bavlny obsahujúce semená. Chumáčiky sa zbierajú ručne alebo pomocou kombajnov. Vlákna sa následne strojovo oddelia od semien a roztriedia podľa dĺžky.

Dĺžka vlákna rozhoduje o kvalite priadze

Krátke vlákna sa používajú v hrubších priadzach alebo pri výrobe papiera. Z dlhých vlákien sa vyrábajú priadze na exkluzívnu pleteninu. Farba vlákien býva biela až ražná a môžu mať žltkastý, ružovkastý, hnedý alebo iný nádych. My používame výhradne prémiovú bavlnu najvyššej kvality.

V učebnici textilnej výroby sa môžete dočítať, že bavlnená priadza je pozdĺžny útvar riadene naskladaných vlákien bavlníka, ktorý má svoju špecifickú dĺžku, jemnosť a kvalitu. Vy by ste však pokojne povedali, že je to niť. Podstatné však je, že bavlna vo forme priadze je na samom začiatku svojej cesty. Sú to stále nevinné chumáčiky surovej bavlny, len majú za sebou česanie a pradenie. Všetko ostatné je už v našich rukách v CityZen.

8 km

Dĺžka priadze potrebná na výrobu jedného trička CityZen.

SPÄŤ NA PRÍBEH TRIČKA